Szabó Szilárd Business & Life Coaching, Mediáció
Business & Life Coaching, Mediáció

Interjú Dr. Balogh Gáborral

Dr. Balogh Gábort szólaltatom meg ebben a bejegyzésben. Gáborral a GROW csoport haladó integratív coach képzésén hozott össze az univerzum. Számomra inspiráló és tiszteletreméltó az a hozzáállás, alázat és elköteleződés amit ő a coachingban tanúsít. Biztos vagyok benne, hogy nagyon pozitív hatással van már most, és lesz is az ő jelenléte a szakmában!

Én úgy tudom, egyetemi oktatóként dolgozol. Elmondanád pontosan, hogy mi a hivatalos titulusod, illetve hogyan definiálnád a munkaköröd? 

A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar, Vezetés- és Szervezéstudományi Intézetében dolgozom 2009 óta, és 2015 óta adjunktus munkakörben. Alapvetően oktatás és kutatás a két fő tevékenység, amivel foglalkozom. Mindkét területen a tehetségmenedzsment és HR témák azok, amikben elmélyülök. Emberi erőforrásmenedzsment, karriermenedzsment, tehetségmenedzsment, coaching és hasonló témakörök, illetve vezetés és szervezés. A kutatások is efelé zajlanak, leginkább nemzetközi kutatásokkal foglalkozom HR kérdésekben, valamint kompetenciamérés, kommunikációmenedzsment és versenyképességi témákban.

 

Mikor és hol találkoztál a coachinggal?

Még a PhD tanulmányaimat megelőzően találkoztam vele. A 2009-2014 közötti időszakban Dr. Farkas Ferencné volt a témavezetőm, aki egy tapasztalt – és mai napig aktív – coach. Coaching stílusban oktatott és témavezetett, ami egy fantasztikus tapasztalat volt számomra. Egy irodában dolgoztunk, így gyakorlatilag ingyen coachingot kaptam. Ez annyira tetszett, hogy elkezdtem jobban elmélyülni a témában, illetve mindig is nagyon érdekelt a pszichológia is. A következő szakaszt oda sorolnám, amikor elkezdtem szakdolgozati témákat vezetni. A hallgatók egyszer csak megajándékoztak a bizalmukkal, és sokszor magánéleti elakadásaikat is megosztották velem. Hirtelen nem tudtam, mit kezdjek ezzel, de aztán rájöttem, hogy ezeken a helyzeteken pont a coachinggal tudok segíteni, így elkezdtem tanulni, és tudatosan használni azt. Jelenleg pedig a GROW csoport haladó integratív coach képzésében veszek részt.

Hogy fogalmaznád meg, mit jelent számodra a coaching?

Nehéz, mert annyi jó definíció van! De megpróbálom körül írni, hogy nekem mit jelent: segítés, empátia, elfogadás, kapcsolat, ítélkezés mentes emberi jelenlét, kísérés, a problémák átkeretezése, kihívás, teljesítményorientáció, jobban érezzem magam és elérjem a céljaimat. Ez a kettősség különösen meghatározó számomra: el is érjem a céljaimat, de közben azt is tudatosítsam és megéljem, hogy jól vagyok a bőrömben. Coachként amikor egy coaching kapcsolatban a bizalom nagyfokú lesz, akkor ott megjelenik egy együtt haladás, és én nagyon élvezem ezt a felfedezőutat. Ügyfélként pedig azt szeretem, hogy inspirációt és új perspektívákat kapok, ezáltal mindig többletenergiával vágok bele a teendőimbe. Talán ez a legnagyobb haszna számomra mint ügyfél, hogy azt érzem, én vagyok az életem alakítója, nem csak úgy sodródom az árral.

Nekünk volt már egy kapcsolódásunk a coaching szemléletű vezetés táméban. Én azt hallom, hogy Te coaching alapú oktatásról is beszélsz. Létezik ilyen?

Igen, abszolút! A témavezetésben egyértelműen használom a coachingot. Tanórán, illetve csoportoknál is számos eszközt be tudok emelni a coachingból. Csak egy példát említek, a PCM (Process Communication Model) sokat segít abban, hogy a hallgatókkal – főleg a kevésbé együttműködőkkel- megtaláljam a hatékony kommunikációs stratégiát annak érdekében, hogy kialakuljon egy jó csapatmunka. Sokszor eljutunk odáig, hogy még a félév elején a legkritikusabb hallgatók mondják azt a félév végére, hogy ez volt eddig az egyik legjobb tárgyuk. Összeségében azt elmondhatom, hogy a hallgatók többsége nagyon hálás ezért a stílusért és megközelítésért.  Ezt jelzik vissza a hallgatók a félév végi oktatóminősítések szöveges részében.

Volt szerencsém belelátni a coaching tantárgyad tematikájába. Tudod, mennyire lenyűgözött, és igazán irigylem a képzésben résztvevő hallgatóidat! Mi vesz rá valakit, aki ennyire tájékozott a témában, hogy egy coach képzésre is jelentkezzen?

Röviden, a gyakorlatorientáció iránti vágy. Szerintem az az igazi tudás, amit a saját gyakorlatomban, a saját kompetenciáimon keresztül, a saját élményemmel megélek. Ezért kerestem egy olyan képzést, a mi saját élmény alapú feldolgozást, és sokszínű módszertant ad. Ezentúl szeretnék a jövőben az egyetem mellett az üzleti szférában is coacholni. Ehhez szeretnék megfelelő minősítéseket is szerezni.

Ha egy dolgot kellene kiemelni, amit a képzés Neked ez idáig adott, mi lenne az?

Hitelesség! Úgy érzem, a gyakorlati megközelítésnek köszönhetően, szereztem némi jó értelemben vett lazaságot és spontaneitást. Ezt már most tudom hasznosítani az oktatásban is.

Sokat beszélnek manapság a coach piacról, trendekről, kompetenciákról…jót és rosszat. Keveset tudni azonban arról, mi a helyzet a feltörekvő nemzedékkel. Te mit látsz a hallgatók között, milyen az érdeklődés a coach szakma iránt?

A hallgatók általában nagyon élvezik a coaching szemináriumokat, és igen jók a visszajelzések a tantárgyról. Előfordul -bár ritka- hogy egy-egy hallgató tudatosan és eltökélten elindul a coach-csá válás irányába. Ez és az a cél, hogy a coaching stílust beépítsék a vezetői munkába, elsősorban a mesterszakos hallgatókra jellemző. Az alapszakos hallgatóim még szakmai gyakorlat előtt állnak, így ők ritkábban látnak ennél hosszabb távon.  Összességében azt mondhatom, hogy azok, akik tanultak a coachingról, többségük talál benne olyan szempontot vagy módszert, amit tud használni a későbbiekben, akár a magánéletben, akár a munkája során, legyan alkalmazott vagy vezető..

Említetted a coach-csá válást. Szerinted kiből lesz hiteles coach?

Ha most azokra a kollégáimra, mestereimre, trénereimre gondolok, akiknek a nevei eszembe jutnak mint hiteles coachok, mindegyikűről elmondható, hogy ők szinte sugározzák azt amit csinálnak, nem csak beszélnek róla. Ezáltal konzisztens, transzparens és hiteles az egész. Megtaláljak magukat a coachingban és nem csak egy szerepet öltenek fel. Persze emellett fontosnak tartom a tapasztalatot (coaching óraszámot) és a képesítések meglétét, illetve a folyamatos fejlődés iránti elkötelezettséget is.

Mesélsz arról, hogy mik a terveid a továbbiakban mint coach?

Én az egyetemi, kutatói lét mellett szeretnék a coachinggal az üzleti szférában is foglalkozni. Szeretném befejezni a jelenlegi tanfolyamot és majd további képesítéseket is szerezni. Elsősorban itt Pécsen és Dél-Dunántúlon, Baranyában szeretnék elindulni, de hosszú távon nyitott volnék virtuális (skype) konzultációkra, akár angol nyelven is.

A coach identitásodat tekintve, be tudod magad már sorolni valamelyik iskola alá?

Úgy érzem, nem egy kimondott iskola az, ami az én jelenlegi stílusomat jellemzi.  Sokkal inkább az az integratív szemlélet, amiről a jelenlegi képzés is szól. Én borzasztón élvezem, amikor egy új megközelítést tanulunk, és utána azt kreatívan, élő módon tudom gyakorolni az ügyfeleimmel. Így mindig személyre szabottan, ahhoz a megközelítéshez tudok nyúlni, amire úgy érzem ott és akkor szűkség van, akár egy ülésen belül is többhöz.

Hol talál meg Téged, aki coachingba szeretne menni hozzád?

Íme, az elérhetőségeim:

Dr. Balogh Gábor

baloghg@ktk.pte.hu

https://www.linkedin.com/in/g%C3%A1bor-balogh-phd-b4a068a3/

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük